Przedstawiamy najnowszy system zawieszenia protezy dostępny w naszej pracowni.
System protezowy najnowszej generacji zapewniający aktywne podciśnienie w leju, tym samym stabilne przyleganie kikuta do leja oraz pewne i bezpieczne zawieszenie protezy w fazie podparcia i wymachu. System DVS zapewnia podciśnienie o wartościach pomiędzy tradycyjnym systemem wentyla jednokierunkowego a nowoczesnymi systemami podciśnieniowymi ( Harmony System ).
Pompa tłokowa systemu DVS wykorzystując ruchy wahadłowe pomiędzy kikutem a lejem protezowym wytwarza podciśnienie. Tłok pompy wyposażony jest w magnesy i za pomocą specjalnego metalowego chwytaka magnetycznego znajdującego się na linerze uzyskujemy zawieszenie protezy. Podczas fazy wymachu powietrze zostaje wyssane z obrębu pomiędzy linerem a lejem protezowym do cylindra, zaś w trakcie fazy podporu wypychane na zewnątrz. W ten sposób powstaje nie przerwane podciśnienie, którego poziom dopasowuje się do stopnia aktywności użytkownika.
Zalety
- komfort, pewny każdy krok bez względu na okoliczności
- dla pacjentów o aktywności fizycznej od niskiej do wysokiej - łatwa obsługa dla użytkownika
- do stosowania w połączeniu z nowym dedykowanym do tego systemu linerem kopolimerowym 6Y94 ottobock, który w razie potrzeby może być formowany termicznie
- stosowanie kapy kolanowej wedle potrzeby użytkownika, np. 453A2 ottobock lub 453A4 ottobock dla lepszego dopasowania
Sylwetka jedenego z pierwszych pacjentów w Polsce / System DVS
Poniżej prezentujemy naszego pacjenta który po latach użytkowania protezy starego typu na pończoszki z zawieszeniem na pasek zdecydował się na najnowszy system podciśnieniowy Dynamic Vacuum System, z powodu złego dopasowania leja powodującego duży dyskomfort w codziennym użytkowaniu protezy.
Na zdjęciu porównawczym wyraźnie widoczna różnica zwłaszcza w tylnej części pod kolanem gdzie w starej protezie tworzył się duży fałd tkanki miękkiej przysparzający pacjentowi wiele problemów.
W nowym rozwiązaniu problem został wyeliminowany, pacjent dzięki nowemu systemowi zyskał dużo komfortu, zdecydowanie lepsze czucie protezy oraz jej kontrolę w fazie wymachu i podparcia.
Warto zwrócić uwagę na nietypowe ustawienie protezy, wynika to z takiego ustawienia nogi pacjenta, aby mógł prawidłowo oraz równomiernie obciążać obie kończyny tak właśnie należy wykonać protezę, wyraźnie odbijająca się krawędź leja na wysokości kolana świadczą natomiast o prawidłowo działającym podciśnieniu.
Zdjęcia z lejem w kolorze zielonym przedstawiają lej TESTOWY, po kilku tygodniowych użytkowania przez pacjenta prezentujemy efekt finalny protezy z wykonanym już lejem stałym jeszcze bez pokrycia kosmetycznego.
Na filmie, najnowszy system aktywnego podciśnienia zawieszenia protezy, ottobock DVS