Technologia Leja
Pacjent po amputacji Na każdym kroku chce odczuwać maksimum komfortu i bezpieczeństwa, to właśnie technologia leja zapewnia dobre trzymanie i optymalne dopasowanie protezy, czy to za sprawą silikonowego leja przylegającego, czy też żelu poliuretanowego o wysokim stopniu amortyzacji. Znany na całym świecie system linerów firmy Otto Bock oferuje komfort indywidualnie dopasowany do wszystkich parametrów kikuta i stopni aktywności pacjenta.
Chcieli byśmy przybliżyć państwu jakie dodatkowe korzyści dają Nowe linery !!! tej firmy oraz różnego rodzaju materiały ( płyty ) termoplastyczne wykorzystywane do wytwarzania tzw. lejów testowych jak również miękkich wkładów leja protezowego, oraz żywice do laminowania. Zawieszenie protezowe pełnokontaktowe ma wiele zalet, ale korzystając z takiego rozwiązania mamy do czynienia z ograniczonym dostępem powietrza w leju protezowym,co z kolei prowadzi do zwiększonej potliwości kikuta ( w zależności od pogody ) w związku z tym pacjent po zdjęciu protezy spotyka się z nieprzyjemnym zapachem.
Innowacyjna technologia SKINGUARD stosowana w linerach oraz materiałach termoplastycznych stosowanych w produkcji lejów protezowych mających bezpośredni kontakt ze skórą pacjenta daje przede wszystkim korzyści antybakteryjne. Mikroskopijne cząsteczki o działaniu antybakteryjnym zapobiegają namnażaniu bakterii oraz powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. W ten sposób technologia SKINGUARD poprawia higienę i zapewnia komfort oraz zdrową skórę kikuta.
SKEO SkinGuard idealne dla użytkowników od niskiego do średniego poziomu aktywności. Nowością jest to, że Linery SkinGuard zawierają teraz nowy i skuteczny dodatek Sanitized. Korzyścią tej innowacyjnej technologii jest ochrona przed atakiem bakterii i powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, a także wyraźnie lepsza higiena.
Liner SY75 w technologii SkinGuard
Właściwości :
- antybakteryjny dodatek do materiału sprawia, że liner 6Y75 jest zabezpieczony przed bakteriami, eliminuje nieprztyjemny zapach zwiększając higienę i podnosząć poziom komfortu noszenia
- miękki silikon jest gładki i przyjazny dla skóry
- opracowany tak aby redukował dystalne wydłużenie i ściskanie obwodowe linera
- niezwykle gładka i wytrzymała dzianina pokrywająca silikonowy liner
- miękka dystalna końcówka linera
Liner 6Y75 jest przeznaczony dla pacjentów po amputacji podudzia o niskim i umiarkowanym stopniu aktywności. Umożliwia dobre przyleganie kikuta i wysoki komfort noszenia.
Liner SY85 w technologii SkinGuard
Właściwości :
- antybakteryjny dodatek do materiału sprawia, że liner 6Y85 jest zabezpieczony przed bakteriami, eliminuje nieprztyjemny zapach zwiększając higienę i podnosząć poziom komfortu noszenia
- miękki silikon jest gładki i przyjazny dla skóry
- opracowany tak aby redukował dystalne wydłużenie i ściskanie obwodowe linera
Liner 6Y85 jest przeznaczony dla pacjentów po amputacji uda. Dzięki temu że liner jest bardzo elastyczny doskonale dopasowuje sie do kształtu kikuta. W celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa i kontroli jest specjalnie wzmocniony. Zredukowany został ruch podłużny i wydłużanie się linera oraz efekt obwodowego ściskania. Umozliwia doskonałe przyleganie kikuta dla zapewnienia większego bezpieczeństwa podczas każdego kroku.
Płyty termoplastyczne
Materiały termoplastyczne do wytwarzania lejów protezowych tzw. Gniazda o właściwościach antybakteryjnych chronią skórę i gniazdo protetyczne z szerokiego zakresu różnych mikroorganizmów i prowadzą do znacznej redukcji nieprzyjemnego zapachu. W ten sposób substancja antybakteryjna srebro, zapewnia długą żywotność gniazda, komfortu noszenia i zdrową skórę. Oprócz sprawdzonych tworzyw termoplastycznych o działaniu antybakteryjnym, oferujemy również nowe tworzywa antybakteryjne tj. antybakteryjny ThermoLyn sztywny, przeciwbakteryjny ThermoLyn miękki, i ThermoLyn PP-C SilverShield.
Żywica C-Orthocryl Skinguard
W dziedzinie żywic do laminowania, Otto Bock oferuje innowacyjne C-Orthocryl SKINGUARD.
Skinguard chroni produkt przed szerokim spektrum różnych drobnoustrojów poprzez zastosowanie dodatku przeciwbakteryjnego, zostało to udowodnione przez wykonanie biologicznych testów zgodności zgodnie z EN ISO 10993. Zgodnie z tym standardem produkt z ottobock pomyślnie przeszedł badania przeprowadzone przez niezależne laboratorium.
Badania wykazały, że dodatki antybakteryjne spowodowały zmniejszenie koloni bakterii Stabhylococcus ureus ( gram- dodatnie ) i Escherichaia coli ( Gram- ujemne )
W czasie użytkowania protezy w ciągu dnia, kikut w leju protezowym poci się, co za tym idzie po zdjęciu protezy przez użytkownika mamy do czynienia z nieprzyjemnym zapachem. Alternatywą przeciwdziałającą takiemu stanu rzeczy są nowoczesne żywice. Tak samo jak w przypadku Linerów oraz płyt termoplastycznych także w dziedzinie żywic do laminowania leja protezowego jest wykorzystywana innowacyjna technologia SKINGUARD która ma za zadanie chronić lej protezowy ( gniazdo ) przed szerokim spektrum różnych mikroorganizmów poprzez działanie antybakteryjne.
Właściwości :
- wysoka i długotrwała skuteczność substancji antybakteryjnych
- skuteczna redukcja do powstawania odorów
- niezwykle przyjazny dla skóry ( testowany dermatologicznie SGS Institut Fresenius GmbH w Niemczech )
W zakładzie ortopedycznym LEWKOWICZ do produkcji lejów protezowych wykorzystywane są właśnie tego rodzaju żywice.