Krok pierwszy – zlecenie od lekarza
pokażW przypadku, gdy lekarz zdiagnozuje u Państwa lub Państwa bliskich konieczność korzystania z określonego przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego wystawia na nazwisko pacjenta „zlecenie na zaopatrzenie w wyrób medyczny będący przedmiotem ortopedycznym lub środkiem pomocniczym”, na specjalnym formularzu. W zależności od rodzaju przedmiotu bądź środka, lekarz może wypisać zlecenie raz na określony w przepisach okres użytkowania.
Krok drugi – potwierdzenie zlecenia
pokażW przypadku czasowego zameldowania poza miejscem stałego zameldowania – zlecenie możecie Państwo potwierdzić w tym Oddziale Funduszu, na terenie którego jesteście czasowo zameldowani.
Może zdarzyć się również, że pojawia się konieczność zaopatrzenia Państwa w sprzęt ortopedyczny podczas tymczasowego pobytu w innym województwie – także i wówczas macie Państwo prawo do refundacji. W takim przypadku – gdy konieczne jest natychmiastowe zaopatrzenie pacjenta w przedmiot ortopedyczny poza obszarem zameldowania chorego – w potwierdzeniu zlecenia może pośredniczyć ten Oddział Funduszu, na terenie którego pacjent przebywa. Zlecenie może być potwierdzone osobiście przez pacjenta, inną osobę w jego imieniu lub drogą pocztową. Do potwierdzenia zlecenia przez NFZ niezbędny jest dowód osobisty i dokument potwierdzający czasowe zameldowanie w danym województwie (w przypadku pobytu poza miejscem stałego zameldowania) oraz aktualny dowód ubezpieczenia.
Wykaz Punktów Ewidencyjnych w Małopolsce
pokażZlecenie na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze takie jak np. aparaty ortopedyczne, protezy, łuski, ortezy, gorsety jest ważne przez 90 dni od daty wystawienia zlecenia przez lekarza.
Krok trzeci – zakup przedmiotu ortopedycznego
pokażProdukt jest wykonywany/wydawany bezpłatnie lub pacjent dokonuje dopłaty w wysokości różnicy pomiędzy ceną refundowania a końcową ceną produktu.
Zasady przedterminowego zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne
pokażW opisanych sytuacjach możecie Państwo starać się o skrócenie okresu użytkowania. Wniosek o skrócenie okresu użytkowania przedmiotu ortopedycznego, musi być wystawiony przez lekarza i zawierać wyczerpujące uzasadnienie medyczne. Takie wnioski są potwierdzane przez Oddział NFZ – może się zdarzyć, że w razie niejasności co do zasadności wniosku będzie on dodatkowo weryfikowany przez Oddział Funduszu. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez NFZ, lekarz prowadzący może wystawić kolejne „zlecenie na zaopatrzenie w wyrób medyczny będący przedmiotem ortopedycznym” , które po potwierdzeniu uprawnia do zaopatrzenie ortopedycznego z refundacją, na opisanych powyżej zasadach.
Przedterminowe zaopatrzenie nie przysługuje w odniesieniu do środków pomocniczych.
Naprawa przedmiotu ortopedycznego
pokażJak uzyskać dofinansowanie
pokażJeśli przedmiot ortopedyczny został już odebrany i konieczna była dopłata do przedmiotu, można starać się o zwrot zapłaconej kwoty udziału własnego. W tym celu należy zwrócić się do PCRP-u lub MOPS-u z podaniem i kompletnym wymaganych dokumentów:
- Ksero zrealizowanego zlecenia (wniosku) na zaopatrzenie ortopedyczne.
- Fakturę na odebrany przedmiot ortopedyczny na osobę niepełnosprawną.
- Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
- Oświadczenie o miesięcznych dochodach (po ubruttowieniu) osoby niepełnosprawnej
- Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania ( dostępne w każdym PCPR/MOPS).
- Numer NIP.
Dofinansowanie można otrzymać w wysokości 100% zapłaconej kwoty udziału własnego ( jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany przedmiot ortopedyczny) i 150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot ortopedyczny( jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ).
Poniżej przedstawiamy Państwu kilka innych możliwości dofinansowania do protez niezależnie od wypisanego zlecenia lekarskiego
Dofinansowanie - Aktywny Samorząd
pokaż
Przedstawiamy strukturę programu i przykładowe dofinansowanie do protez w zależności od poziomu amputacji
Obszar C, Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne:
- proteza ręki – 9000,00 zł
- proteza przedramienia – 20000,00 zł
- proteza ramienia i po wyłuszczenia w stawie barkowym – 26000,00 zł
- proteza podudzia – 14000,00 zł
- proteza uda – 20000,00 zł
- proteza uda i po wyłuszczeniu w stawie biodrowym – 25000,00 zł
Obszar C, Zadanie 4 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny:
- proteza ręki – 2700,00 zł
- proteza przedramienia 6000,00 zł
- proteza ramienia i po wyłuszczeniu w stawie barkowym – 7800,00 zł
- proteza podudzia – 4200,00 zł
- proteza uda – 6000,00 zł
- proteza uda i po wyłuszczeniu w stawie biodrowym – 7500,00 zł
Więcej informacji o warunkach dofinansowania znajdziecie państwo na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub w ramach konsultacji protetycznej w naszej pracowni.
- linki do PFRON, MOPS, PCPR
Dofinansowanie - Fundacje
pokaż- linki do wybranych fundacji