Staw kolanowy RHEO (dziś już w wersji trzeciej) to udana i dopracowana do perfekcji konstrukcja, która łączy w sobie bezpieczeństwo nawet w przypadku osób bardzo mało sprawnych, ze swobodą i płynnością chodu, jakiej potrzebują osoby potrafiące doskonale kontrolować protezę. W efekcie, użytkownik protezy już po krótkim czasie adaptacji może poruszać się bardzo naturalnie niezależnie od tego gdzie się znajduje, bez potrzeby nieustannego skupiania się nad kontrolowaniem stawu kolanowego. Zmiany w stawie kolanowym RHEO widać już na pierwsze spojrzenie. Nowy design o bardziej zaokrąglonych kształtach i smukłej budowie, nie tylko ładniej się prezentuje, ale i też ułatwia wykonanie pokrycia kosmetycznego. Zwiększony został limit wagowy użytkownika do 136 kg, co umożliwi adaptacje do szerszej grupy użytkowników. Zwiększono żywotność baterii do trzech dni. Co daj bardzo duży komfort użytkowania. Ulepszono oprogramowanie. Dodając do tego udoskonalenie system bezpieczeństwa pracy kolana i możliwość użytkowania przez osoby obustronnie amputowane oraz z wyłuszczeniem w stawie biodrowym otrzymujemy bardzo uniwersalną konstrukcję. Udoskonalono pracę kolana w trybie „wolnym” co pozwala na bardziej komfortowe użytkowanie w trakcie jazdy na rowerze. Zwiększono czujność kinematyczną co wpłynęło na bezpieczeństwo poruszania się na krótkich odcinkach i przy częstej zmianie kierunku i prędkości chodu.
Staw kolanowy RHEO jest kolanem sterowanym elektronicznie, w którym znalazły zastosowanie systemy:
Dynamic Learning Matrix Algorithm (DLMA) – oprogramowanie kolana, które w czasie rzeczywistym dostosowuje pracę kolana RHEO do potrzeb użytkownika
Magnetorheological (MR) Actuator – wykorzystujący specjalny płyn reagujący na pole magnetyczne, które w zależności od natężenia zwiększa bądź zmniejsza jego „gęstość”.
Pracą kolana RHEO steruje specjalistyczne oprogramowanie, które w czasie rzeczywistym bada poczynania pacjenta i dostosowuje pracę kolana do potrzeb i aktualnej sytuacji w jakiej znajduje się pacjent (rampy, schody). W obrębie kolana znajdują się czujniki które 1000 razy na sekundę badają zachowanie się wybranych części kolanaRHEO. Zdobyte w ten sposób informacje o siłach występujących w kolanie, jego prędkości pracy, kącie zgięcia oraz wiele innych, zostają „scalone” przez mikroprocesor który niemal równocześnie z ich otrzymaniem potrafi zamienić na dane sterujące pracą kolana. Przykładem może być sytuacja kiedy pacjent schodzi ze schodów. Dzięki czujnikom i oprogramowaniu Matrix mikroprocesor wie, że siły jakie występują w danej chwili w kolanie oraz kąt zgięcia odpowiadają sytuacji kiedy pacjent znajduje się na schodach. Dzięki temu może tak dobrać charakterystykę pracy by zapewnić pacjentowi maksymalne bezpieczeństwo i wygodę. Do dokonywania zmian w ustawieniach kolana wykorzystuje się kieszonkowy komputer HP iPAQ, który możemy bezprzewodowo połączyć za pomocą sieci bluetooth. Sposób przeprowadzania zmian jest bardzo prosty i intuicyjny. Wystarczy, że pacjent wykona minimum 20 kroków chodząc wolno, 20 chodząc ze średnią prędkością i 20 z maksymalną prędkością. Jeszcze tylko kilka kroków po schodach i kilka po pochyłości, a kolano samo dobierze optymalne ustawienia dla danego pacjenta. Oczywiście można wprowadzić później ręcznie korekty tych ustawień. W pamięci można zapisać kilka predefiniowanych charakterystyk pracy kolana RHEO by później móc szybko ich użyć.
Kolano ma 36 lub opcjonalnie 50 miesięcy gwarancji.
Przeznaczone dla pacjentów mało i średnio aktywnych poruszających się chodem naprzemiennym w terenie
Zakres zgięcia 120 st.
Aluminiowa rama
Waga kolana 1610 g
Max.136 kg
właściciel i autor filmu: Ossur kanał youtube